HAKKIMIZDA

MEHMET KAYNAK

14.03.1965 tarihinde Sakarya’nın Pamukova İlçesinde doğdum. İlk  ve Orta okul eğitimini Pamukova’ da , Liseyi Adapazarı Endüstri Meslek Lisesi’nde okudum . 1882 yılında üniversiteye başladım. 1986 yılında Anadolu Üniversitesi  Açıköğretim Fakültesi’nin “İş İdaresi “ bölümünden mezun oldum. Yaklaşık 30.000 kişinin öğrenime başladığı,4. Yılın sonunda, Haziran döneminde 800 kişi ile ilk mezunlarını vermiştir. Fakülteden bu mezunlar arasından 24. İş İdaresi bölümünden ise 6. olarak iyi derece ile mezun oldum.

1987 yılında Sakarya Defterdarlığı Bulvar Vergi Dairesi’nde “İcra memuru “ olarak başladım. Bu  arada 199. Kısa dönem er olarak askerlik görevimi tamamladım. Sakarya Defterdarlığı Pamukova Mal Müdürlüğü’nde “Gelir Memuru” olarak memuriyetime devam etmekte iken, Maliye Bakanlığı Gelirler Genel Müdürlüğü’ nün açmış olduğu yarışma ve yeterlilik sınavına giren, Üniversite mezunu 5.000 kişi arasında, yazılı sınavını kazanan 61 kişi arasına girdim. Daha sonra yapılan sözlü sınavı da kazanarak 23/07/1990 tarihinde “ Maliye Bakanlığı Vergi Denetmenligi ”  ne ( Vergi Denetim Kurulu Vergi Müfettişliği ’’ne *) atandım.

Ankara, Karaman, Rize ve Kocaeli’ n de Vergi Denetmeni olarak çalıştım. Kocaeli’nde çalışmakta  iken, 30/11/1999 tarihinde çok sevdiğim 13 yıllık memuriyet görevinden kendi isteğim ile toplumda yeni görevler üstlenmek üzere ayrıldım.

02/12/1999 tarihinde Gebze’de serbest muhasebeci ve mali müşavirlik bürosu kurdum. İşlettim. Bu arada, Bazı çok ortaklı Anonim Şirketlerin kuruluşunda, kurucu mütevelli heyetlerinde ve/veya  Teftiş Kurulunda Denetçi olarak görev aldım. spor kulübünde, bir siyasi partinin yönetiminde ve Bazı derneklerin icra heyetlerinde aktif olarak görev aldım. Daha sonra bu sosyal aktivitelerden daha çok kendi işlerime dönme kararı aldım.

Daha sonra 2011 yılında Meka serbest muhasebeci mali müşavir kollektif şirketini kurdum. İstanbul ve Gebze’ deki  ofislerimiz ile MALİ MÜŞAVİRLİK BÜROSU olarak 3 SMMM 12 deneyimli muhasebe ve sgk uzmanı  kadrosuyla, faaliyetlerimizi sürdürdük.

Bu faaliyetleri sürdürürken okul yıllarımdan itibaren hukuk derslerine olan ilgim ile birlikte hukuki sorunların çözümü noktasında çalışmalarım olmuştur.

Devlet memuru iken,  başta  657 sayılı devlet memurları kanunu ve diğer kamu memurlarını ilgilendiren kanunları öğrendim. kendimin ve eşimin, iş arkadaşlarımızın sorunlarını yargıya taşıdım.

Mali müşavirlik bürosu ile birlikte ise müşterilerimin vergi ihtilaflarını vergi ve idare mahkemelerinde çözümü için davalar açtım. Bizim bu konulara ilgimiz tabi ki çeşitli sebepleri olmakla birlikte, vergi mahkemesinin İzmit’ te çalışırken  karşımızda olması ve hakimlerin eski maliyeci olması nedeniyle hukuki konularda görüş alışverişlerimiz olmuştur.         Daha da önemlisi bir inceleme sırasında tanıştığım 1980 yılından önce maliye itiraz komisyonlarında çalışmış ve 1980 yılında vergi mahkemeleri kurulduktan sonra kadroları vergi hakimliğine  atanan ve vergi hakimliginden ayrıldıktan sonrada  vergi davaları konusunda danışmanlık yapan üstadlarımızın bana katkısı çok olmuştur.

 

Kendimizi’ nde mükellef olması ve cezaya maruz kalmamız, sebebiyle mükelleflerin sorunlarını en iyi bilen ve çözüm üretebilen bir konumda olmamızdan dolayı, etrafımızdaki vergi ihtilaflarının çözümü noktasında tecrübeli ekip arkadaşlarımızın olması nedeniyle, değerli ve deneyimli üstadlarımız , emekli vergi hakimleri, eski vergi müfettişleri, emekli maliyeciler smmm, ymm, bağımsız denetçiler ile birlikte avukatlardan olan seçkin üyelerimiz ile   01/09/2013 tarihinde vergi mükellefi savunucuları derneğini kurduk.

Bu arada 2013 yılında kamu gözetim  kurumunun düzenlemiş olduğu sınavda başarılı olarak bağımsız denetçi oldum.

4 yıl fakülte ögretimi, 3 yılı vergi memurluğu, 9 yılı vergi denetmenliği(VERGİ MÜFETTİŞLİGİ), 16 yıllık Mali Müşavirlik Bürosu  deneyimleriyle, toplam 32 yıllık mesleki deneyim,  başta vergi hukuku olmak üzere, vergi ihtilafları ve vergi davaları , mali, ekonomik ve yatırım konularında uygulamalı mali danışmanlık, vergi ve muhasebe denetimi, yönetim danışmanlığı, Serbest Muhasebe, Mali Müşavirlik ve bağımsız denetim hizmetleri sunuyoruz. Ancak bu klasik hizmetlerinde ilerisinde şirketlere kriz ve olağanüstü dönemlerde karşılaşabilecekleri sorunları bilmeleri, ihtilafları kolay çözebilmeleri ve önlem alabilmeleri noktasında stratejik mali danışmanlık hizmetleri sunmaktayız.

Vergi mükellefi savunucuları derneği genel başkanıyım. İngilizce biliyorum.  Evliyim ve iki çocuk sahibiyim.

   (*) unvan maliye bakanlığı denetim kurulu vergi müfettişliği olarak değiştirilmiştir.                

 

ADRES :Hacı Halil Mah. Kızılay  cad.1201/2 sokak Anıl apt.  No:1/B  (Gebze Kent Meydanı Mopaş hipermarket Yanı) Gebze / Kocaeli                                   

    Telefon: 0850 304 94 41  

    GSM  : 0 533 734 46 42

 

KATILDIGIM EGİTİM,KURS VE SEMİNER VE BELGELER

 • Anadolu üniversitesi açıkögretim fakültesi işidaresi bölümü lisans diploması,
 • Maliye bakanlığı gelirler genel müdürlüğü ‘’ vergi kontrol memuru adayları için 03.09.1990-09.01.1991 tarihleri arsında düzenlenen temel mesleki eğitim kursu,
 • Türmob serbest muhasebeci mali müşavirlik ruhsatı
 • Yorktrade foreign trade institute tarafından düzenlenen E-iç ve E-dış ticaret uzmanlık setifika programı,
 • Türmob tarafından yürütülen ‘’ türk ticaret kanunu eğitim ve katılım belgesi,
 • Türmob tarafından yürütülen ‘’ Küçük ve orta boy işletmeler için Türkiye finansal raporlama standardı eğitimi ve katılım belgesi,
 • İstanbul üniversitesinin 11.2013-22.11.2013 tarihleri arasında kamu gözetimi,muhasebe ve denetim standartları kurumunun gözetiminde ve lisanüstü seviyede gerçekleştirilen meslek mensupları geçiş dönemi eğitim programı çerçevesinde; kurumsal yönetim ilkeleri ve finansal yönetim’’ sermaye piyasası, bankacılık ve özel emeklilik mevzuatı’’ eğitim programına katıldım.
 • Kocaeli üniversitesinin, 01.11.2013-08.12.2013 tarihleri arasında kamu gözetimi,muhasebe ve denetim standartları kurumunun gözetiminde ve lisanüstü seviyede gerçekleştirilen meslek mensupları geçiş dönemi eğitim programı çerçevesinde; denetim, muhasebe standartları ’’ eğitim programına katıldım.
 • KGK denetçi belgesi,
 • İSMMO ‘nın Vergi Uyuşmazlıkları ve Çözüm Yolları katılım belgesi,
 • Türmob ve gebze ticaret odasının muhtelif seminerleri